My Story

S jógou jsem se poprvé setkala v roce 1990, byl to rok, jistě i pro mnohé další, plný objevování nových věcí, které se už "mohly". Ale nebylo to tak, že bych si sama jógu vyhledala, ona se mi vnutila. V rodině se zkrátka začala praktikovat a já jsem se tak nějak přidávala. Začala jsem pozvolna a obezřetně. Pamatuji si, že jsem skoro ničemu nerozuměla, ale všechny jógové pozice jsem zvládala výborně, a to díky mnohaleté průpravě z moderní gymnastiky. Trvalo mi půl roku, než jsem přestala jíst maso. V rodině na mě netlačili a já jsem milovala babiččin řízek s bramborovým salátem, pak zničeho nic ze dne na den, jsem oznámila, že nebudu jíst maso a přestala jsem a to mi už zůstalo. Zvykla jsem si rychle a bezbolestně, ale okolí z toho bylo tenkrát řekněme přešlé. Byla jsem ve třetím ročníku gymnázia a spolužáci to samozřejmě vesele komentovali. V restauracích (ne že bych v té době chodila po restauracích) bylo jediné vegetariánské jídlo smažák. Takže i když mám dnes už poněkud jiné, zdravější navyky stravování, než v prvních letech vegetariánství, nedám na smažák dopustit! Také jsem nepila žádný alkohol, to se tenkrát, pokud někdo praktikoval jógu, rozumělo samo sebou a někteří se mě ptali, co z toho života vlastně mám...

Pamatuji si na setkání v jedné tělocvičně s moji bývalou trenérkou moderní gymnastiky. Ona vycházela po nějaké hodině a já jsem vcházela na lekci jógy společně s dalšími, z mého pohledu, důchodci. Nechápavě na mě hleděla, co jdu dělat a pamatuji si její vyděšený výraz, když jsem řekla, že jdu na jógu. Málem se mě zeptala, jestli nejsem nějak nemocná.

Jógu jsem praktikovala asi 5 let než jsem si udělala první certifikát na výuku a začala jsem vést lekce zcela zdarma, peníze za kurzovné šly organizaci. Kurzy jsem vedla např. v jedné manželské poradně nebo také na Kociánce. Naše brněnská jógová skupina se setkávala na satsangu vždy jednou týdně nejprve po různých bytech a až později v jógovém centru. Také jsem jezdila na víkendové pobyty, kde to jednou byl intenzivní seminář, nebo nějaký cvičitelský kurz, popř. se jezdilo na sansangy, které vedl samotný indický mistr, swami. V jednom z těch bytů na satsangu jsem jednou potkala i svého tehdy budoucího manžela. Postupně jsem se z jógové organizace stáhla a praktikovala jógu individuálně. Důvodem bylo množství lidí, rostoucí organizace, mnoho pravidel, přestávalo mi to dávat smysl. Postupně jsem se od samotné jógy na nějaký čas vzdálila a  začala cvičit kde co, aerobicem počínaje a spinningem konče. Řekla bych, že jsem s jógou začala příliš brzy, neměla jsem z ní tehdy pořádně rozum a to, co mi říkali, že je na józe úžasné, jsem asi nechápala, nebo mi to špatně vysvětlovali. Jednou se mě např. jedna jóginka zeptala, jestli ještě čtu beletrii, bylo mi tehdy kolem 20 let. Přikývla jsem, protože mě čtení velmi naplňovalo, odpověděla mi, že až mě to přejde, ať jí dám vědět. Nechápala jsem, proč by mě mělo přestávat bavit číst krásnou literaturu.. Postupně jsem ale začala chápat různé souvislosti v józe, docházely mi některé věci a samostudiem a vlastní praxí jsem se pomaličku dostávala opět na cestu.

Vše dozrálo před čtyřmi lety, kdy jsem věděla, že chci dělat jinou práci. Byla jsem tehdy již 11 let na pozici HR v nadnárodní korporaci a touha dělat " něco jiného" se naplnila tak plynule, bez překážek a zcela samozřejmě, že to vypadalo jako něco naprosto přirozeného.

DSCN0731.jpg

OSVĚDČENÍ

Učitel jógy 2.tř. / Univerzita Karlova v Praze FTVS a Česká akademie jógy, v rozsahu 220 hodin, 2016.

Rope Skipping, v rozsahu 8 hodin, 2014.

CERTIFIKÁTY

Dornova metoda plus a Breussovy masáže, Prouzová, Púry, 2012.

Učitel jógy 3. tř., JDŽ, 1995.